Okurken daha iyi hissetmenizi sağlayacak 10 umut dolu kitap

Hayatın anlamını sorguladığımız ve günlük yaşam içinde sıradan görünen pek çok şeyin kıymetini daha iyi anladığımız zor günlerden geçiyoruz. Tüm dünyada yaşanan bu salgın nedeniyle evlerimize kapanmış, yaşadığımız hayatları özlemiş olsak da kitaplar yine iyileştirici güçleriyle sığınılacak en güvenli liman. Siz de bu zor zamanlarda içinizde umut yeşertecek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir kitap arıyosanız sizin için bir liste hazırladık. İşte bu zor günlerde nefes almanızı sağlayacak, mutluluk garantili kitaplar…

Yabana Doğru / Jon Krakauer

“Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlenmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz.”

Toplumun onayladığı bir yaşamı bırakıp kendi macerasının peşine düşen bir adamın gerçek hikâyesini konu alan “Yabana Doğru” seçimlerin hayatımızı belirleyeceğinin altını çiziyor. Okurken yaşadığınız hayatı sorgulayıp gerçekten ne istediğinizi anlamanıza yardımcı olacak bu kitap cesur cümleleriyle yeni deneyimler için de okuyucuyu cesaretlendiriyor. 2007 yılında “Into the Wild” adıyla beyaz perdeye de uyarlanan bu eseri henüz okumadıysanız mutlaka okuma listenize almanızı öneririz.

Zorba / Nikos Kazancakis

“Bir mutluluğu yaşarken onu kavramamız zordur; ancak o geçip de arkamıza baktığımız zaman, birdenbire biraz da hayranlıkla, ne kadar mutlu olduğumuzu anlarız.”

Çağdaş Yunan edebiyatının önde gelen isimlerinden Nikos Kazancakis’in dünya edebiyatında kendine haklı bir yer edinmiş eseri “Zorba” okuyucuyu derinden etkileyen felsefesiyle bir yaşam kılavuzu olarak değerlendiriliyor. Bir İngiliz’in Girit’te tanıştığı Aleksi Zorba ile olan hikâyesini konu alan eser yazarın başyapıtı kabul ediliyor. Acılara rağmen dolu dolu yaşamak gerektiğinin altını çizen eser her kitapseverin mutlaka okuması gereken eserlerden biri.

Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim / Maya Angelou

“İçinizde anlatılmamış bir hikâye taşımaktan daha büyük bir acı yoktur…”

Yazar, şair, aktris, dansçlı, şarkıcı gibi pek çok farklı unvanla sanatın farklı alanlarında kendine yer edinmiş Maya Angelou tarafından yazılan “Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim” ilham veren bir otobüyografik roman. Angelou’nun şiddet, ırkçılık, yalnızlık gibi pek çok zorlukla savaşmak zorunda kaldığı hayatını konu alan eser yazarın hem neşeli hem de yürek burkan anılarını konu alıyor. Zorlukların yıkamadığı bir yaşamı keşfetmek için kitaba mutlaka göz atmanızı öneririz.

Mutluluk Projesi – Ev / Gretchen Rubin

“Şimdi şimdidir ve daha mutlu olmak için beklersem, eğlenmek için beklersem, yapmam gerektiğini bildiğim işleri yapmak için beklersem bunlar için asla fırsat bulamayabilirim.”

Yayımlandığı andan itibaren hızlıca çok satanlar listesine girerek onlarca dile çevrilen “Mutluluk Projesi – Ev” kişisel gelişim kitaplarına meraklı olmayanların bile ilgisini çekecek nitelikte. Aylarca çok satanlar listesinin zirvesinde kalan kitap mutluluğu bir proje olarak ele alırken hayat tecrübelerine bilim, felsefe, tarih gibi alanları da eklemeyi ihmal etmiyor. Eğer bu aralar mutluluk üzerine düşünenlerden ve bu konuda yeni bir şeyler okumak isteyenlerdenseniz bu kitap tam size göre!

Küçük Kara Balık / Samed Behrengi

“Balıkların çoğu yaşlandıkları zaman ömürlerini boşu boşuna geçirdiklerinden yakınırlar. Sürekli sızlanır, lanet okur, her şeyden şikâyet ederler. Ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü?”

İranlı yazar Samed Behrengi’nin yazdığı ve tüm dünyada en çok okunan eserlerin başında gelen “Küçük Kara Balık” aslında çocuk kitapları kategorisinde yer alsa da, pek çok yetişkinin de kalbinde ayrı bir yere sahip. Daha özgür bir dünya için cesaretin gerektiğinin altını çizen kitap altı çizilmeye değer onlarca cümlesiyle de tüm dünyada her yaştan okuyucuya umut vermeye devam ediyor. İlk olarak 1968 yılında yayımlanan ve bir dönem ülkemizde de yasaklı kitaplar arasında yer alan bu ilham verici öykü tam da zor günlerde nefes almanızı sağlayacak türden.

Küçük Prens /  Antoine de Saint-Exupery

 “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Her çocuğun mutlaka okuması gereken çocuk kitapları arasında yer alsa da unutulmaz cümleleriyle her yaştan insanın kalbine dokunan bir başka önemli eser de; “Küçük Prens”. Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılan Küçük Prens bir çocuğun gözünden yetişkinleri ve onların dünyasını konu alıyor. Okuyanları başka dünyalara sürükleyecek olan kitabı önceden okumuş olsanız bile zor günlerde kendinizi iyi hissetmek için bir kez daha raftan indirebilirsiniz.

İkigai Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı / Frances Miralles, Hector Garcia

“Zorluklara olumlu bir bakış açısı ile yaklaşan ve duygularını yonetebilenler uzun ömürlü olma yolundadır.”

Frances Miralles ve Hector Garcia tarafından kaleme alınan İkigai adını bir Japon ideolojisinden alıyor. Japonlar, herkesin sabah yataktan kalkmak için bir neden olarak tanımladıkları bir ikigaiye sahip olduklarına ve ancak bu ikigaiyi keşfederek mutlu olunacağına inanıyorlar. Bilge cümlelerle pek çok farklı konuda bakış açınızı değiştirecek kitap özellikle kendi tutkusunu keşfetmek isteyenler için ilaç niteliğinde. Siz de kendi ikigainizi bulmak istiyorsanız tüm dünyada çok satan bu kitaba göz atmak isteyebilirsiniz.

Ölmeden Önce Keşfetmeniz Gereken 5 Sır / John Izzo

“Kişinin kendisini bilmesi ve belli bir amaçla yaşaması önemli bir sırdır.”

200’den fazla kişiyle röportaj yaparak mutluluğun sırrını arayan John Izzo pek çok farklı kişinin hayat hikâyesini paylaşarak okuyucuyu kendi kişisel gelişimi üzerine düşüneceği bir yolculuğa davet ediyor. Kimi zaman hüzünlerek kimi zaman neşe içinde okuyacağınız yaşam hikâyeleri ölmeden önce sizin için nelerin önemli olduğunu bulmanıza yardımcı olacak eserlerden biri.

Masallarla Yola Çık / Judith Malika Liberman

“Hayatımızı onu yaşarken değil, anlatırken yaratırız.”

İlk kitabı “Masal Terapi” ile adını geniş bir okuyucu kitlesine duyuran Judith Malika Liberman “Masallarla Yola Çık” ile okuyucuyu yine kendiyle yüzleşeceği, iç dünyasına daha yakından bakacağı bir yolculuğa davet ediyor. İçinizdeki korkularla yüzleşmek, ilham almak, yaşamınızla ilgili dönüştürücü adımlar atmak isterseniz masalların büyülü dünyasına dahil olabilir, bu zor günleri umut veren hikâyelerle geçirebilirsiniz.

Hector’un Mutluluk Arayışı / François Lelord

“Bilmek ve hissetmek birbirinden farklıdır ve esas önemli olan hissetmektir.”

François Lelord tarafından yazılan ve beyaz perdeye de uyarlanan “Hector’un Mutluluk Arayışı” mutsuz bir psikiyatrist olan Hector’un mutluluk arayışını konu alıyor. Mutluluğun ne olduğunu bulmak için dünyayı arşınlamaya hazır olan Hector’un hikâyesini okurken siz de mutluluğu sorgulayacaksınız. Okurken kendinizi daha neşeli hissedeceğiniz bu hikâye tam da yaşamın zorlu anlarına iyi gelecek türden.